International Leadership


INTERNATIONAL COMMITTEE APPOINTMENTS


Archives Committee

Carol D. McCree, Committee Member (Alpha Kappa Omega | Houston, TX)

Basilei Certification Committee

Jacqueline Dansby, Committee Member (Alpha Tau Omega | San Antonio, TX)

Building & Properties Committee

Hollye Weeks, Undergraduate Member at Large (Phi | Marshall, TX)

Chapter History Book Committee

Tracey Lewis, Committee Member (Xi Alpha Omega | Houston, TX)

Conference Planning Committee

Mona Hudson, Chairman (Alpha Xi Omega | Carrollton, TX)

Juliea Robinson Nelson (General | Houston, TX)

Connections Committee

Myra McKenzie-Harris, Committee Member (Phi Alpha Omega | Rogers, AR)

Constitution Committee

Chelle Luper Wilson, International Secretary (Tau Rho Omega | Frisco, TX)

Johnnie Brown Swift, Committee Member (Beta Pi Omega | Little Rock, AR)

Diamond Golden Silver Committee

Tamara Cubit, Committee Member (Alpha Kappa Omega | Houston, TX)

Patrice Langford, Committee Member (General Member | Round Rock, TX)

Disaster Relief Committee

Monique Edwards, Committee Member (Gamma Eta Omega | Baton Rouge, LA)

Robyn McCormick, Committee Member (Alpha Beta Omega | New Orleans, LA )


Financial Officers Certification Committee

Berna Greer, Chairman (Alpha Kappa Omega | Houston, TX)

Foundations Committee

Berna Greer, Chairman (Alpha Kappa Omega | Houston, TX)

Impact Days Committee

Shawn Simmons, Chairman (Xi Alpha Omega | Houston, TX)

Membership Intake Process Committee

Yolanda Murdock Wiltz, Co-Chairman (Alpha Kappa Omega | Houston, TX)

Publications/Communications Committee

Carisma Ramsey Fields, Chairman (Xi Theta Omega | Arlington, TX)

Dawn Funches Allen, Committee Member (Omicron Mu Omega | Talty, TX)

Speciality License Plate Task Force

Vanessa Caston LaFleur, Chairman (Nu Gamma Omega | Baton Rouge, LA)

Deardra Hayes Whigham, Committee Member (Omicron Mu Omega | Dallas, TX)

EAF Regional Coordinators

Angela Mosley Monts (Phi Alpha Omega | Fayetteville, AR)

Former Directorate Committee

Kia Johnson, Committee Member (Mu Kappa Omega | Richmond, TX)

Graduate/Undergraduate Task Force

Chloe Horton, Committee Member (Beta Psi | Baton Rouge, LA)

Graduate Advisors Certification Committee

Theresa Austin, Committee Member (Xi Theta Omega | Arlington, TX)

HBCU Task Force

Sylonda Burns, Committee Member (Xi Theta Omega | Arlington, TX)

Connie Cochran Toole, Committee Member (Sigma Theta Omega | Houston, TX)

Human Resources Committee

A. Denise Graves, Committee Member (Phi Sigma Omega | Gonzales, LA)

International Day of Prayer Committee

Linda Knight Burkley, Committee Member (Xi Alpha Omega | Houston, TX)

Investments Committee

Desiree Honore Thomas, Committee Member (Gamma Eta Omega | Zachary, LA)

Bonita Holloway, Committee Member (Xi Theta Omega | Arlington, TX)

Leadership Development Committee

Polly Sparks Turner, Committee Member (Alpha Kappa Omega | Houston, TX)

Leadership Fellows Committee

Shirley Fisher, Committee Member (Alpha Xi Omega | Dallas, TX)

Membership Committee

Toni McCastle, Committee Member (Delta Omega Omega | White Hall, AR)

Nominating Committee

Keesha Williams, Committee Member (Omicron Mu Omega | DeSoto, TX)

Program Committee

T'Juana Byrd, Committee Member (Beta Pi Omega | Sherwood, AR)

Azhani Bennett, Committee Member (Eta Chi | Shreveport, LA)


Protocol Committee

Amy Akanni, Committee Member (Beta Mu Omega | Fort Worth, TX)

Adrienne Gibson, Committee Member (Mu Kappa Omega | Sugar Land, TX)

Reinstatement Task Force

Pat Webb, Committee Member (Omicron Mu Omega | Forney, TX)

Risk Management Committee

Roshana Easley Adamson, Committee Member (Beta Psi Omega | Pflugerville, TX)

Rituals Committee

Shaliah Thierry, Committee Member (Alpha Xi Omega | Dallas, TX)

Burnadine Moss Anderson, Committee Member (Delta Lambda Omega | Shreveport, LA)

Sisterly Relations Committee

Sheryl Rodriguez, Committee Member (Alpha Beta Omega | New Orleans, LA)

Special Projects Committee

Angela Shirey, Committee Member (Mu Chi Omega | Helena, AR)

Standards - Investigations Committee

Patricia Roberts, Committee Member (Alpha Kappa Omega | Houston, TX)

Standards - Operations Committee

Susan Johnson, Committee Member (Beta Psi Omega | Round Rock, TX)

Strategic Planning Committee

Felecia Layeni, Committee Member (Chi Zeta Omega | Dallas, TX)

Technology Committee

Gwen Kimble, Committee Member (Tau Rho Omega | Garland, TX)

Kennedy Woodard, Committee Member (Kappa Mu | Dallas, TX)

Undergraduate Activities Committee

Hollye Weekes, Undergraduate Member at Large (Phi | Marshall, TX)

Vendors/Exhibits Committee

Leuna Johnson, Committee Member (Tau Kappa Omega | Baton Rouge, LA)


















































Carol D. McCree, Ed.D