International Appointments

Chapter Basileus Certification Committee

  • Chenita Daughtry, Psi Omega


Chapter History Book Committee

  • La Keita D. Carter, Rho Xi Omega


Connection Committee

  • Erma Barron, Iota Gamma Omega


Constitution Committee

  • Bonnie W. Murdah, Rho Theta Omega (Chairman)
  • Toyin Ajasin, Eta Omega Omega

Contracts Advisor/Special Resource Committee

  • Arlean LeLand, Xi Omega (Chairman)


Corporate Strategic Partners Committee

  • Alicia Tibbs Tolson, Omicron Gamma Omega


Diamond/Golden/Silver Sorors Committee

  • Angela Gibson, Epsilon Omega


Disaster Relief Committee

  • Jasmine Adkins Moore, Iota Epsilon Omega (Chairman)
  • Angela Parks, General Member


EAF Regional Coordinators Committee

  • Susan Peevy, Theta Omega Omega


Economic Impact Study Committee

  • Kim Dumpson, Delta Sigma Omega


Finance Committee

  • Mary Bentley LaMar, Regional Director
  • Deborah M. Willson, Omicron Xi Omega


Foundations Committee

  • Cheryl Petty Garnette, Iota Gamma Omega


Graduate/Undergraduate Task Force Committee

  • April Hamilton, Iota Gamma Omega
  • Tyler Lawson (UG),

Graduate Advisors’ Certification Committee

  • Tamara Lewis, Upsilon Epsilon Omega


HBCU Task Force Committee

  • Kimberly Council, Psi Lambda Omega


Human Resources Committee

  • Nicole Watson Sumpter, Pi Theta Omega


Impact Days Committee

  • Hazel Estwick Hurley, Beta Alpha Omega


International Day of Prayer Committee

  • Brenda Smith, Zeta Nu Omega (Chairman)
  • Adriane Blair Wise, Rho Mu Omega


Investments Committee

  • Karla Hall, Beta Alpha Omega (Chairman)
  • Shariah Dixon Turner, Rho Theta Omega
  • Lezell Murphy, Upsilon Tau Omega


Investigative Team

  • Shari McCoy, Rho Mu Omega

Leadership Development Committee

  • Desiree McNeil, Psi Omega


Leadership Fellows Committee

  • Elicia Pegues Spearman, Theta Epsilon Omega (Chairman)
  • Karen M. Spruill, Xi Zeta Omega


Liaison to Capitol Hill Committee

  • Erica Johnson, Xi Zeta Omega


Membership Committee

  • Arla Janeen Johnson, Xi Sigma Omega


Membership Intake Process Committee

  • Yvette Gray, Upsilon Epsilon Omega


Nominating Committee

  • Lavdena Adams Orr, Xi Omega (elected)


Program Committee

  • Tonja L. Ringgold, Epsilon Omega
  • Edith Peterson Mitchell, MD, Omega Omega (Resource)


Protocol Committee

  • Jennelle Rush Dabney, Alpha Alpha Lambda Omega (Chairman)
  • Tracy Simmons Hart, Lambda Omega Omega
  • Kristia Watkins, Nu Zeta Omega (Resource)


Publications/Communications Committee

  • Doxie McCoy, Rho Mu Omega


Reinstatement Task Force Committee

  • Kendra Brown, Upsilon Epsilon Omega


Risk Management Committee

  • Roselyn Holmes Grant, Beta Alpha Omega
  • Haley Dunson (Resource), Alpha


Rituals Committee

  • Stephanie Rawlings Blake, Epsilon Omega


Sanction Review Committee

  • Erma Barron, Chair Iota Gamma Omega


Sisterly Relations Committee

  • Destiny Boykin, Zeta Omega

Special Advisors Committee

  • Vivian Smith, Chair, Xi Omega


Special Projects Committee

  • Shauna Berry Cooke, Iota Gamma Omega
  • Africka Hinds, Epsilon Omicron Omega


Standards Investigations

  • Norma R. Evans, Esq., Upsilon Delta Omega
  • Candace Glover Datcher, Xi Omega (Resource)


Standards Operations Committee

  • Nancy Gaskins, Xi Omega


Strategic Planning Committee

  • Kim Daniel-Robinson, Pi Xi Omega


Technology Committee

  • Andrea R. Webster, Tau Omega