International Appointments

Archives Committee

  • Charlane Brown-Wyands, Eta Omega Omega

Chapter Basileus Certification Committee

  • Chenita Daughtry, Psi Omega

Chapter History Book Committee

  • Joan Wilmer, General Member

Contracts Advisor/Special Resource Committee

  • Arlean LeLand, Xi Omega (Chairman)

Connection Committee

  • Erma Barron, Iota Gamma Omega

Constitution Committee

  • Bonnie W. Murdah, Rho Theta Omega (Chairman)
  • Toyin Ajasin, Eta Omega Omega
  • Aseeli Coleman (UG), Pi Epsilon

Corporate Strategic Partners Committee

  • Alicia Tibbs Tolson, Omicron Gamma Omega

Diamond/Golden/Silver Sorors Committee

  • Angela Gibson, Epsilon Omega

Disaster Relief Committee

  • Jasmine Adkins Moore, Iota Epsilon Omega (Chairman)
  • Angela Parks, General Member

EAF Regional Coordinators Committee

  • Susan Peevy, Theta Omega Omega

Economic Impact Study Committee

  • Kim Dumpson, Delta Sigma Omega

Finance Committee

  • Mary Bentley LaMar, Regional Director
  • Deborah M. Willson, Omicron Xi Omega

Foundations Committee

  • Cheryl Petty Garnette, Iota Gamma Omega

Graduate/Undergraduate Task Force Committee

  • April Hamilton, Iota Gamma Omega
  • Jenika Hyppolite (UG), Alpha Mu

Graduate Advisors’ Certification Committee

  • Joanna Langston, Rho Xi Omega (Chairman)
  • Tamara Lewis, Upsilon Epsilon Omega

HBCU Task Force Committee

  • Cerise Jeanye Little, Theta Iota Omega

Human Resources Committee

  • Nicole Watson Sumpter, Pi Theta Omega

Impact Days Committee

  • Hazel Estwick Hurley, Beta Alpha Omega

International Day of Prayer Committee

  • Brenda Smith, Zeta Nu Omega (Chairman)
  • Adriane Blair Wise, Rho Mu Omega

Investments Committee

  • Karla Hall, Beta Alpha Omega (Chairman)
  • Shariah Dixon Turner, Rho Theta Omega
  • Lezell Murphy, Upsilon Tau Omega

Leadership Development Committee

  • Desiree McNeil, Psi Omega

Leadership Fellows Committee

  • Elicia Pegues Spearman, Theta Epsilon Omega (Chairman)
  • Karen M. Spruill, Xi Zeta Omega

Liaison to Capitol Hill Committee

  • Erica Johnson, Xi Zeta Omega

Membership Committee

  • Arla Janeen Johnson, Xi Sigma Omega

Membership Intake Process Committee

  • Yvette Gray, Upsilon Epsilon Omega

Nominating Committee

  • Lavdena Adams Orr, Xi Omega (elected)

Program Committee

  • Tonja L. Ringgold, Epsilon Omega
  • Edith Peterson Mitchell, MD, Omega Omega (Resource)

Protocol Committee

  • Jennelle Rush, General Member (Chairman)
  • Tracy Simmons Hart, Lambda Omega Omega
  • Kristia Watkins, Nu Zeta Omega (Resource)

Publications/Communications Committee

  • Doxie McCoy, Rho Mu Omega

Reinstatement Task Force Committee

  • Kendra Brown, Upsilon Epsilon Omega

Risk Management Committee

  • Roselyn Holmes Grant, Beta Alpha Omega
  • Haley Dunson (UG), Alpha

Rituals Committee

  • Stephanie Rawlings Blake, Epsilon Omega

Sanction Review Committee

  • Erma Barron, Chair Iota Gamma Omega

Sisterly Relations Committee

  • Destiny Boykin, Zeta Omega

Special Advisors Committee

  • Vivian Smith, Chair, Xi Omega

Special Projects Committee

  • Shauna Berry Cooke, Iota Gamma Omega
  • Africka Hinds, Epsilon Omicron Omega

Standards Investigations

  • Candace Glover Datcher, Xi Omega

Standards Operations Committee

  • Beverly Malloy, Xi Omega

Strategic Planning Committee

  • Kim Daniel-Robinson, Pi Xi Omega

Technology Committee

  • Andrea R. Webster, Tau Omega

Undergraduate Activities Committee

  • Lucy M. Brice, Zeta Sigma